Get a site

انواع سینی کابل

سینی کابل

سینی کابل های گالوانیزه Cable tray به منظور حفاظت از سیستم عبوری کابلها و نیز جهت هرچه مرتب کردن کابل و جلوگیری از تماس کابل های برق با یکدیگر استفاده میشود.  سینی کابل با دو نوع گالوانیزه فابریک و سینی کابل گالوانیزه گرم آبکاری شده تولید میگردد.  سینی کابل به عنوان یک جایگزین مناسب برای سیم کشی روکار استفاده می شود این ابزار در جهت زیبایی و مرتب بودن کابل کشی‌ها و هچنین جهت نصب انواع مهتابی در زیر آن‌ها در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. در شرکت ها، موسسات، تولیدی ها و کارخانجات به جهت وجود تعداد بیشماری دستگاه ها و راههای ارتباطی و تعدد استفاده از کابل ها استفاده از سینی کابل بسیار معقول و به صرفه می باشد.  سینی کابل باعث می شود تا مجموعه زیادی از کابل ها علاوه بر اینکه از حفاظت برخوردار باشند، به صورت منظم و از یک مسیر عبور کنند.

مزایای استفاده از سینی کابل

تنوع در قطعات و اتصالات که هر نوع شکل‌دهی را به راحتی امکان‌پذیر می‌سازد.

غیرقابل اشتعال بودن قطعات

ساخت و تولید مطابق با استانداردهای بین‌المللی و استاندارد اروپا

سینی کابل و نردبانهای کابل با ورق استیل مقاوم در برابر بخارهای اسیدی و سایرمواد شیمیایی

دارای لبه‌های صاف و عدم صدمه به کابل می‌شود.

مقاوم در برابر ضربه

ایده‌آل برای مناطق آب و هوایی مرطوب

دارای عمر بسیار بالا

سایزهای متنوع

تحمل وزن بالا

انواع سینی کابل

سینی کابل آلومینیومی

سینی کابل ساخته شده توسط آلومینیوم به عنوان سینی کابل آلومینیومی شناخته می شوند. معمولا این نوع از سینی کابل به دلیل مقاومت بالا نسبت به وزن خود، دوام زیاد در برابر خوردگی و راحتی نصب، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. آنها همچنین مزایای دیگری از جمله وزن سبک (نزدیک به نسبت 50٪ از سینی کابل فولادی)،  تعمیر و نگهداری ارزان را دارند و همچنین جنس این سینی کابل ها که آلومینیومی و غیر مغناطیسی هستند باعث می شود که منجر به کاهش تلفات الکتریکی شود. در کل سینی کابل آلومینیومی بهترین مقاومت در برابر آسیب را در محیط هایی با میزان خوردگی بالا دارند.

سینی کابل های کابل فولادی

مزیت های اصلی استفاده از سینی کابل استیل، قدرت بالای آن و هزینه کم است. معایبی که در این مدل از سینی کابل می توان مشاهده کرد عبارتند از وزن بالا، هدایت الکتریکی کم و مقاومت نسبتا ضعیف در برابر خوردگی. بنابراین برخی از شرکت ها پوشش و آبکاری خاص در بهبود میزان مقاومت در برابر خوردگی را ارائه می کنند. از این موارد می توان به پیش گالوانیزه، گالوانیزه گرم (پس از ساخت)، اپوکسی و رنگ های خاص اشاره کرد. این نوع از سینی کابل استقامت مکانیکی بسیار بالایی دارند و توسط فرآیند شکل گیری با نورد مستمر ساخته می شوند. در نتیجه فرآیند فرم دهی و اکسترود باعث افزایش استقامت در سینی کابل فولادی می گردد.

سینی کابل از جنس فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر رنگدانه ها، مواد شیمیایی آلی و مواد شیمیایی غیر آلی در دمای بالا است. بعضاً مشاهده می شود که در مکان هایی نیاز به سینی کابل می باشد، ولی  به جهت رطوبت بسیار بالا شاهد خورندگی بیش از حد هستیم، همانند کارخانجات فراورده های شیر که همواره نیاز به استریل کردن کل محیط با مواد شوینده قوی دارند، بنابراین در این گونه محیط ها حتما باید از سینی کابل استیل استفاده نماییم.  سینی کابل استیل ضد زنگ علاوه بر زیبایی، استحکام بالا و مقاومت زیادی در برابر خورندگی نسبت به دیگر سینی کابل ها دارد. این نوع از سینی کابل به نسبت دیگر سینی کابل ها دارای قیمت بالاتری بوده بنابراین میزان متقاضی کمتری در بازار خرید و فروش سینی کابل دارند. میزان بالای کروم و نیکل و کاهش میزان کربن منجر به مقاومت بالا در برابر خوردگی در این جنس از سینی کابل شده است.

انتخاب مناسب سینی کابل

محیطی که سینی کابل در آن به کار می رود در تعیین نوع سینی کابل بسیار اهمیت دارد، اگر در محیطی که در معرض هوای شرجی و مرطوب و نم قرار دارد بخواهیم از سینی کابل استفاده کنیم باید سینی کابلی باشد که در مقابل این جریانات  مقاومت بالایی داشته باشد این نوع سینی کابل از جنس سینی کابل گالوانیزه گرم ابکاری شده  است. سینی کابل گالوانیزه گرم طول عمری بیشتری نسبت به سینی کابل گالوانیزه معمولی را دارا میباشد. اما محیطی که برای نصب سینی کابل انتخاب کرده ایم فضایی مملو از بخارهای اسیدی می باشد جنس سینی کابل باید از جنس استیل ضد باشد که در برابر خوردوگی اسید روغن و آمونیاک بسیار مقاوم است. این نوع از سینی کابل ها در این چنین محیط هایی عمر بسیار طولانی نیز دارند.

مهندس یا طراح باید نوع سینی کابل را که دارای ویژگی های مختلفی است، با توجه به الزامات مورد نیاز در پروژه انتخاب کند. انواع مختلف سینی کابل در برنامه های کاری مختلف استفاده می شود.  سینی کابل هایی که در کف استفاده می شوند، حداکثر حفاظت از کابل ها را خواهند داشت، اما این سینی کابل ها نیاز به برش یا استفاده از برخی اتصالات برای ورود یا خروج کابل ها دارند. در واقع محفظه عمیق و محکم برای کابل ها، کانال کابلی یا کابل کشی نامیده می شوند. معمولا سینی کابل ها به شکلی طراحی می شوند تا منافذی را برای عبور هرچه بیشتر جریان هوا در اطراف سیم ها، خروج گرد و غبار و حتی آب را داشته باشند. بنابراین ظاهری مشبک را نیز در آن ها شاهد می باشیم.

از انواع سینی کابل که مورد استفاده قرار می گیرند میتوان به :

سینی کابل با ورقه مشبک

نردبانهای کابل

سینی کابل ستون فقراتی

سینی های بسکت یا مشBasket  یا Mesh)

سینی کابل ورقه مشبک

سینی کابل ورقه مشبک

این نوع از سینی کابل ، ورق گالوانیزه می باشد که در ضخامتهای  ( 1  ،  1/25  و  1/5 )  برای کاربردهای گوناگون ساخته می شود. اما این سینی کابل های مشبک را در عرض های مختلف و با ابعاد: 100، 150، 200، 250، 300، 400، 500 و 600 میلیمتر می توان یافت. برای هر یک از عرض هایی که نام بردیم یک سری کامل از متعلقات مربوطه، فیتینگ ها و نگه دارنده ها نیز ساخته می شود. این سینی کابل ها، همانند دیگر سینی کابل های استاندارد در طول دو متر ساخته می شوند. این سینی کابل ها دارای درپوشی می باشند که در انتهای عملیات کابل کشی برای پوشش نهایی استفاده می شود تا از هرگونه آسیب فیزیکی به کابل ها جلوگیری کرده و به گونه ای دور تا دور مجموعه کابل ها را می پوشاند.

نردبان های کابل

80٪ سینی کابل های مورد استفاده در صنایع، از نوع نردبان می باشد. از آنجایی که این سینی کابل ها ظاهری همچون نردبان را دارندبه این اسم نامگذاری شده اند.  سینی کابل نردبان، بدون پوشش  بوده که این موضوع اجازه می دهد حداکثر جریان آزاد هوا در سراسر کانال کابل کشی وجود داشته باشد تا حرارت تولید شده در هادی های کابل به طور موثر از بین برود.

ویژگی های نردبان های کابل

در این نوع از سینی کابل شاهد استفاده از جنس گالوانیزه هستیم که ضخامت به کار رفته در آن (1.25 و 1.5) می باشد. پهنای ان نیز معمولاً برابر با 50 و 100 میلیمتر است و همانند سینی کابل ورقه مشبک، دارای یک سری کامل از فیتینگ ها، متعلقات لازم و نگهدارنده ها می باشند. در این نوع از سینی کابل فاصله بین پله ها به شکل معمول و استاندار خود، یعنی 250 میلیمتر است. در این مدل نیز درازای هر سینی کابل تنها 2 متر می باشد که اندازه استاندارد در ساخت انواع مختلف سینی کابل دیگر نیز می باشد. زانویی به کار رفته در نردبان کابل از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت های (1، 1.25 و 1.5) بوده و از زانوها در مسیر با تغییر جهت نود درجه استفاده می شود. همچنین سه راهی در این سینی کابل تماما از جنس ورق گالوانیزه است و ضخامت آن نیز برابر 1، 1.25 و 1.5 سانت است.

سینی کابل ستون فقراتی

برای پاسخ به پرسش “انواع سینی کابل چیست” در این قسمت می توان به سینی کابل ستون فقراتی اشاره کرد. سینی کابل ستون فقراتی یک سیستم پشتیبانی از کابل است که به راحتی نصب شده و از لحاظ ایمنی، قابل اطمینان می باشد.

در این مدل از سینی کابل می توان کابل ها را از دو طرف سینی کابل بارگیری کرد. به دلیل باز بودن اطراف سینی کابل ستون فقراتی، یک جریان هوای مناسب برای جلوگیری از گرم شدن کابل ها وجود دارد. در ساخت این گونه از سینی کابل ، از وجود هر گونه لبه های تیز و سخت خودداری شده تا ایمنی به بهترین شکل حفظ گردد.

وزن بسیار کم این نوع از سینی کابل ، استفاده از آن را بسیار راحتتر نموده و جنس ضد زنگ آن باعث دوام و عمر هرچه بیشتر آن می گردد. از این نوع از سینی کابل برای نصب کابل های برق با ولتاژ کم استفاده می شود و حداکثر آزادی در آن مشاهده می شود. سرعت نصب بسیار بالای آن از ویژگی های مهم این نوع از سینی کابل می باشد.

سینی کابل های بسکت یا مش (Basket یا Mesh)

نوع دیگری از سینی کابل سینی بسکت یا مش نام دارد. معمولا این نوع از سینی کابل برای جدا کردن سیم های کوچکتر از یکدیگر بوده و همچنین برای پشتیبانی از سیم استفاده می شود. در این نوع از سینی کابل نیز از جنس مقاوم و سبکی استفاده شده است. اطراف آن نیز کاملا باز بوده که می تواند به بهترین شکل باعث یک تهویه مناسب با جریان داشتن هوا ایجاد نماید. به طور معمول این نوع از سینی کابل برای ارتباطات مخابراتی و یا مسیر فیبرهای نوری استفاده می شود سینی کابل معمولا از جنس مشترکی از فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، پلاستیک فشرده و یا شیشه نشکن ساخته می شود. در همگی موارد وزن به کار رفته در ساخت سینی کابل ها بسیار کم بوده و با توجه به نوع مصرف شیوه نصب بسیار آسانی داشته که در کوتاه ترین زمان ممکن صورت می گیرد.

متعلقات سینی کابل و نردبان کابل

زانویی سینی کابل

زانویی افقی مسیر یک کابل را در یک صحفه تغییر می دهد. این زانویی ها در انتهای سینی کابل گالوانیزه بسته شده و در زاویه های ۳۰، ۴۵، ۹۰ درجه ساخته می شود.

زانویی های داخلی و خارجی نیز هستند که برای تغییرات در صحفه عمودی در انتهای سینی کابل بسته می شود. این زانویی ها در شکل های مختلف از جمله T و + شکل ساخته می شود. کلمپ ها و نگهدارنده ها و بست های مختلفی به همراه سینی کابل استفاده می شوند تا یک سیستم عملیاتی کامل  سینی کابل گالوانیزه تامین کند.

سه راهی سینی کابل

از سه راهی سینی کابل به منظور تغییر در مسیر کابل ها استفاده می شود . سه راهی سینی کابل توسط رابط بخ سینی کابل متصل می گردد. در نهایت به قسمت چهار راه سینی نردبان کابل می توان اشاره کرد که همانند موارد قبلی از جنس و اندازه های مشابهی ساخته شده است.

سینی کابل نردبان بدون پوشش، اجازه می دهد حداکثر جریان آزاد هوا در سراسر کابل چرخش داشته باشد. همچنین این امر اجازه می دهد تا حرارت تولید شده در هادی های کابل ها به طور موثر از بین برود.

چهارراه سینی کابل

از دیگر متعلقات سینی کابل سه راهی سینی کابل و یا چهارراه سینی کابل میباشد که در جاهایی که کابلها باید تقسیم شود ودر مسیر دیگری به راه ادامه دهند از سه راهی سینی کابل و یا چهارراه سینی کابل استفاده میشود.

کاهنده سینی کابل

از دیگر متعلقات سینی کابل تبدیل به چپ سینی کابل تبدیل به راست سینی کابل تبدیل مستقیم سینی کابل و یا سینی کابل درعرض میباشد از تبدیل سینی کابل و یا کاهنده سینی کابل زمانی استفاده میشود که میخواهیم تعداد کابلها را کم کنیم وبه عرض کمتری از سینی کابل احتیاج داریم برای کم کردن عرض سینی کابل و یا نردبان کابل از تبدیل سینی کابل و یا کاهنده سینی کابل استفاده میشود.

از دیگر لوازم جانبی سینی کابل می توان به :

درب سینی کابل

رابط سینی کابل

سه راهی سینی کابل

ساپورت سینی کابل

پیچ کله قارچی و مهره و واشر

اشاره کرد.